„Měli byste o mě vědět, že jsem staromódní bojovník za svobodu a nejdéle sloužící ministerský předseda v Evropě. Jediný anti-migrační lídr na celém našem kontinentu,“ představil se s dodatkem, že je také lídrem země obléhanou „den za dnem progresivními liberály“.
To, že jednou bude moci mít projev na konzervativní konferenci CPAC ve Spojených státech je prý pro Orbána, coby celoživotního antikomunistu, něco, o čem během komunistické nadvlády před rokem 1989, ani nesnil.
Vyjádřil se, že mu během přemýšlení o tom, co konzervativcům v Americe při svém projevu předat, došlo, že je Maďarsko dosti vzdálené od toho, aby bylo světovou velmoci, jakou Spojené státy bez pochyby jsou, a projevy by tak měly spíše dělat američtí lídři k Maďarům. Následně ovšem prý pochopil, že jen jeho samotné pozvání do Ameriky zvládlo zmást mnoho lidí. „Například levicová média… Už teď si dokážu představit, s čímž zítra přijdou na titulních stranách: ‚Evropský ultrapravicový rasista, antisemita a Putinův trojský kůň řečnil na konferenci konzervativců‘. Nechci jim ale dávat žádné nápady, oni sami dobře vědí, jak se píší vylhané zprávy,“ padlo.
Dle Orbána je Maďarsko mediálnímu obrazu vzdálené na míle daleko. „Pravdou je, že jsme v Maďarsku zavedli nulovou toleranci rasismu a antisemitismu… Jestli tedy někdo přichází s takovýmito lživými prohlášenými, tak jsou to akorát idioti,“ rozproudil se maďarský premiér.
Zmatení dle něj pociťují také progresivisté. „Už teď jsou plně zabraní psaním svých ‚analýz‘, které Američany informují, jak jsem zničil demokracii,“ shrnul.
Pustil se i do amerických demokratů. „Respektujeme americkou vládu a jsme tu hosté, tak se podle toho musíme i chovat… Ale je tu i druhá strana mince a to nemohu ignorovat,“ pronesl Orbán a americké vládě vytkl, že Evropu a zejména Brusel donucuje k ideologickému nátlaku.
Vyjevil, že Obamova administrativa chtěla, aby Maďarsko oddělilo od státu národní a křesťanské hodnoty. „Světová velmoc nás tlačila, abychom změnili naši ústavu směrem ke globalisticko-liberálnímu konceptu. To je ale bizár… Sice jsme tuto snahu ustáli, ale nejsme už oblíbenci amerických demokratů,“ pokračoval.
Progresivističtí liberálové pak dle jeho mínění nechtějí, aby ke konzervativním Američanům promlouval, jelikož se bojí jeho sdělení, že by se konzervativci měli spojit v návodu, „jak porazit odpůrce svobody na politickém bojišti“.
Vzpomenul přitom, jak se Maďarům v minulém století dařilo bojovat proti tankům vyslaným Kremlem i proti komunistickému režimu. „Trvalo to dlouho. Začali jsme náš boj roku 1956 a vyhráli jsme až v roce 1990. Naši otcové vypálili první výstřely a my – jejich synové – jsme vyhráli válku,“ hovořil šéf maďarské vlády k tuhému boji ve své zemi, který vypukl poté, co sovětské tanky na popud Moskvy pod vedením maršála Koněva krvavě potlačily tehdejší protikomunistické povstání. „Dobře víme, za co máme děkovat Ronaldu Reaganovi,“ přednesl.
Úspěšným bojem proti sovětským tankům a komunistické totalitě však dle Orbána problémy neskončily: „Komunisté jsou ale značně odolní. Povstali z popela a spojili se s liberály, načež vystupují po celém světě silnější než kdykoli dříve… Komunisté a liberálové jsou nyní jedno a totéž a my je musíme opět porazit.“
Receptem k vítězství konzervativců má být sdílení zkušeností a poznatek, že národní hodnoty spolu s důrazem na křesťanské kořeny a rodiny stále dokáží i dnes vzdorovat „liberální hegemonii“.
Maďarský politik míní, že „musíme věřit v židovsko-křesťanské zásady“. Levice podle něj nezná své hranice, a to je její Achillova pata. Oddělení západní společnosti od křesťanských kořenů tak, jak si to mají přát progresivisté, Orbán označil za „nepřekročitelnou hranici“.
„Nebojme se nazývat své protivníky pravými jmény,“ navázal povídáním o „strýčku Gyurim“, jak mají Maďaři nazývat George Sorose. „Strýček Gyuri“ podle něj vlastní „pořádnou armádu peněz, výzkumníky, univerzity i polovinu byrokracie EU“ a používá tuto svou „armádu“ proti oponentům.